این انیمیشن ها را ببینیم (انیمیشن روح)

سولماز سیفی

انیمیشن روح را که حتما دیده اید. مفاهیم نهفته در لایه های پنهان آن را در این مطلب نقد می کنیم.

تصویر مطلب

ما محصول “تناقض‌های تعریف شده‌ی” رسانه‌ایم، این را بارها گفته‌ام؛ درست یا غلط آنها اساسنامه دارند تا به مخاطب مدرنیته خود تحمیل شوند، در این میان پیکسار را یک «خانه نوابغ» میدانم و شخص «پیت داکتر» را قطعا یکی از نابغه‌های مهم استودیو!

برای منه طرفدار انیمیشن که همیشه با شنیدن«پیکسار / دیزنی» به وجد آمده‌ام؛ انیمیشن «soul» اثر بسیار متفاوتی بود، انیمیشن عمیقی که موضوع اصلی آن زندگی پیش از تولد و زندگی پس از مرگ است و در واقع اولین انیمیشن پیکسار، که یک قهرمان سیاه پوست در آن نقش آفرینی می‌کرد.

شاید کمتر برای کودکان جذاب باشد اما در هر صورت با انیمیشن بسیار متفاوت و عمیقی روبه‌رو شدم که قطعاً جای نقد بسیاری داشت.

شخصیت اصلی انیمیشن «جو گاردنر» علاقه بسیاری به موسیقی دارد و معلم موسیقی است. او سال‌ها در آرزوی اجرای زنده در گروه موسیقی خاصی بوده، که حالا پس از مدت‌ها توانسته به آرزویش برسد. اما قبل از اینکه زمان اجرا برای او که از شدت خوش حالی در خیابان‌های شهر پرسه می‌زند فرا رسد، به داخل چاهی می‌افتد، به کما می‌رود و روح او وارد دنیای دیگری می‌شود و از اینجاست که ماجرای انیمیشن آغاز می‌گردد.

جو گاردنر در عالم ذر (عالم پیش از تولد) با یک روح هنوز متولد نشده‌ای به نام «۲۲» آشنا می‌شود و ماجرای انیمیشن حول آشنایی و ماجراهای بین این دو ادامه پیدا می‌کند.

سازندگان آن‌ها کاری کردند که هر کس با هر عقیده‌ای ولو اینکه بی‌خدا باشد، بتواند با صحبت‌های مطرح شده در انیمیشن هم‌ذات پنداری کند. هوشمندی سازندگان تا جایی پیش رفته که حتی برای خلق فرشتگان، به هیچ یک از تعاریفی که در کتب مذهبی شده ارجاعی نداده‌اند و مسئولین برزخ را شبیه به نقاشی‌های پیکاسو درآوردند. آن ها جنسی شبیه به «هواژل» دارند و معلوم نیست که دقیقا دو بعدی هستند یا سه بعدی و یا حتی جامد هستند یا گاز.

قسمت Great After که جهان پسابرزخی است؛ در این قسمت برای آغوش گرفتن مرگ، یک نور بزرگ در تاریکی طراحی شده که پله برقی به سمت آن می‌رود. این طرح و شمایل از مردن نیز مستقیما به دین و مذهب خاصی اشاره ندارد و باوری است که در میان اکثر مردم وجود دارد: نوری در تاریکی و به کام مرگ فرو رفتن.

کل انیمیشن بر پایه یک پیام اصلی استوار است و آن هم اینست که باید Sparkle خود را پیدا کنید. مفهوم Sparkle (به معنی براق و درخشان) در اینجا یعنی همان استعداد، همان هدف، چیزی که باعث می‌شود زندگی برای شما مفهوم پیدا کند.

شاید بتوان گفت از زمان فانتازیا تا به امروز، در هیچ انیمیشنی از دیزنی، موسیقی تا به این حد در خدمت تصویر نبوده است. برخی از شخصیت‌ها مانند «تری» یک تم موسیقایی دارند که دقیقا همخوان با خلق و خویشان است. حتی COCO که اثری موزیکال‌تری از پیکسار به حساب می‌آید، تا این حد با موسیقی بازی نکرده است.

انیمیشن روح سؤالات خوبی برای مخاطب مطرح می‌کند، آقای جوگاردنر می‌پرسد چرا باید بمیرم؟ و روح ۲۲ می پرسد چرا باید زندگی کنم؟ جو پس از رسیدن به آرزویش می‌پرسد «که چی؟» یا «همه اش همین بود؟» او به دنبال معنا است. فکر می‌کنم کارگردان به همه نصیحت می‌کند که دنبال استعداد و علاقه‌ی واقعی و ذاتی خود بروند؛ اما وقتی هم که به آن می‌رسند باز به معنای زندگی پی نخواهند برد. اینجاست که کارگردان موفق شده است مخاطب را به فکر فرو برد که برای یافتن معنای واقعی زندگی باید چه کار کند؟

با کنار هم قرار دادن بخش‌های مختلف فیلم و اندیشیدن درباره‌ی آن‌ها به نکات جالبی رسیدم مثل جبرگرایی مطلق این انیمیشن و در تضاد بودنش با نگاه دینی ، رفت و آمد روح آقای جو بین عالم ذر و عالم پس از مرگ، بیزاری از هستی که دقیقا خلاف ذات انسان است، استفاده از صلیب نرون که نماد برقراری صلح از طریق کشتار است و پرتاب کردن تکه نانی جلوی نیازمند که می‌تواند نمادی بر مفهوم گرسنه نگه داشتن محرومین باشد.

البته بیایید از دریچه احتمالی جالب‌‌تری به روح نگاه کنیم، از موسیقی که نماد برپایی نظم جهانی است و نام جوگاردنر که بسیار شبیه رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی جو بایدن انتخاب شده است.

سقوط جو گاردنر در چاه را می‌توان نماد سقوط آمریکا در نظر گرفت. جوری که دیگر هیچ راهی برای ادامه‌ی حیات آمریکا وجود ندارد. شاید تنها راه برقراری نظم جهانی انتقال قدرت از آمریکا به قدرت نوظهوری مثل چین است و از این پس آمریکا فقط فرصتی برای اجرای پروژه نظم جهانی خواهد داشت.

در این انیمیشن روح جدیدی که باید برای برقراری نظم جهانی کمک کند ۲۲ نام دارد. آیا انتخاب این نام به انتقال قدرت به قطب نوظهور جهان (چین) در سال 2022 ارتباطی دارد؟ یا نه ؟

در بخشی از انیمیشن تابلویی را می‌بینیم که اسامی غربی در سمت چپ تابلو و اسامی شرقی در سمت راست تابلو قابل مشاهده هستند. ورود کاراکترها و حرکت دوربین در این قسمت از سمت چپ به راست است که در واقع نشان حرکت از غرب به شرق است.

در ادامه جو گاردنر نشان قدرت را به سینه ۲۲ می‌زند و به ۲۲ می‌گوید که من زندگی‌ام را کرده‌ام؛ حالا نوبت تو است و پس از آن حرکت به سمت چین آغاز می‌شود. از این پس پروژه‌ی نظم نوین جهانی با تغییر مراکز قدرت و حذف تفکرات دینی آغاز می‌شود. حالا چرا می‌گوییم حذف تفکرات دینی؟

علت اینکه از حذف تفکرات الهی صحبت می‌کنم استفاده از نشان ابلیسک (ستون برافراشته‌ای که به صورت هرمی شکل است و امروزه نماد مورد احترام شیطان پرستان شده است) در این انیمیشن است.

خلاصه که انیمیشن روح انیمیشن بسیار متفاوتی است که دست روی موضوع خاصی گذاشته است. پدر و مادرهای عزیز لازم است بدانند که در این انیمیشن موضوعاتی تحت عنوان جهان آخرت و جهان اولیه مطرح می‌شود، و نیاز است که نسبت به فرزندانشان مقداری حساسیت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید