پلاک معلمی

حنانه اسدزاده

مصاحبه ای خواندنی با خانم معلم سخت کوش و فعال در شبکه های اجتماعی

تصویر مطلب

خودتون رو معرفی بفرمایید؟

ضمن عرض سلام و روز به خیر خدمت شما، من زهرا کوهستانی هستم، آموزگار پایه دوم و مدرس و مشاور کشوری تدریس خلاق.

به این حرفه علاقه دارید؟چرا؟

معلمی ر‌‌ا از بچگی دوست داشتم، زیرا من بدترین خاطرات را از دوران ابتدایی‌ام دارم و از کلاس پنجم یک معلم و اخلاق و رفتارش باعث شد روند تحصیلی‌ام عوض شود و همیشه دلم می‌خواست مثل او بتوانم فرد تاثیرگذاری در جامعه‌ام باشم ‌و به سایرین کمک کنم و الان هم، چون همان حس دوران کودکی‌ام را دارم و می‌دانم‌ که یک معلم می‌تواند دنیای بچه‌ها را عوض کند و از اینکه بتوانم به اطرافیانم کمک‌ کنم احساس لذت می‌کنم و از طرفی زمانی که معلم بچه‌های ضعیف‌‌تر می‌شوم این حس چند برابر می‌شود، چون می‌دانم که بیشتر می‌توانم کمکشان کنم تا راه بیفتند و بالاترین لذت زندگی‌ام دیدن پیشرفتشان است. همیشه بیشترین تمرکزم روی بچه‌های ضعیف کلاسم‌ بوده و این باعث افتخارم است و این شغل را عاشقانه دوست دارم، حتی مواقعی که غمگینم با دیدن بچه‌ها غم را فراموش می‌کنم و با دنیای کودکانه‌شان زندگی می‌کنم.

از اینکه پیج زدین و فعالیت می‌کنین راضی هستین؟

بله، از اینکه پیج زدم و فعالیت‌هایم را به اشتراک می‌گذارم خیلی خوشحال هستم، زیرا در این مسیر توانستم به همکاران و فرزندان این مرز و بوم خدمت کنم و هر روز با پیام‌های پر مهرشان انگیزه‌ام برای ادامه فعالیت‌ها بیشتر شد.

تو این مسیر (تولیدمحتوا) چه تجارب بدی داشتین؟ چطوری پشت سرش گذاشتین؟

در مسیر تولید محتوا سختی‌های بسیاری کشیده‌ام. در روزهای اول واقعاً چیزی از تولید محتوا بلد نبودم، زمانی بود که حتی قادر نبودم یک صدا روی عکس یا ویدیو قرار دهم و از همانجا شروع کردم به یادگیری تولید محتوا و در سایت‌ها و پیچ‌های مختلف آموزش دیدم تا تولید محتوا را یاد بگیرم و همین تلاش‌های مستمر هم باعث شد، تا به لطف خداوند تابستان سال گذشته برای همکارانم از سراسر کشور کارگاه تولید محتوا برگزار کنم.

یک مورد عادت بدی که مانع رشدتون میشد و تونستید اصلاحش بکنید، چی بود؟ و چطور اصلاحش کردید؟

یکی از عادت‌های بد من در واقع این بود که خجالتی بودم؛ در بسیاری از مواقع سکوت می‌کردم.

خوب من در دوران دبیرستان که وارد رشته انسانی شدم، علاقه زیادی به ادامه تحصیل در رشته روانشناسی داشتم و همین شد که الان ارشد روانشناسی تربیتی هستم. به نظر خودم معلم بودن، ادامه تحصیل در رشته روانشناسی تربیتی و فعالیت‌های پیجم خیلی به من کمک کردند تا در مواقع نیاز سکوتم را بشکنم و از حق خودم دفاع کنم.

اگر به جای مسئولین آموزش و پرورش باشید چه چیزی رو در تعلیم و تربیت، اولویت قرار میدید؟

اگر جای مسئولین بودم یا زمانی مسئولیت مهمی به من سپرده شود که بتوانم به همکاران عزیزم خدمت کنم، قطعاً چگونگی برخورد با دانش‌آموز را در اولویت قرار می‌دهم. به نظر من بسیاری از اوقات خانواده‌ها یا معلمان نحوه رفتار با دانش‌آموز را بلد نیستند و بسیاری از ما نمی‌دانیم چگونه با دانش‌آموز ارتباط برقرار کنیم و همین سبب کاهش انگیزه دانش‌آموز و مدرسه گریزی وی می‌شود. قطعاً رفتار یک معلم می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت و آینده شغلی و تحصیلی یک دانش‌آموز داشته باشد. به همین دلیل توصیه و پیشنهاد بنده به همکاران عزیزم و هر کسی که به سمت حرفه‌ای معلمی می‌آید این است که حتماً چند کتاب روانشناسی تربیتی مطالعه کنند.

با این حجم از مشغله‌کاری آیا زمانی برای تفریح دارید؟ تفریح شما چیه؟

در طی یکی دو سال اخیر و با شروع آموزش مجازی مشغله‌کاریم چندین برابر شده است و من فقط هنگام خواب استراحت می‌کردم، اما امسال سعی کردم اخر هفته‌ها را به خودم استراحت دهم و این باعث می‌شود که من بتوانم از اول هفته تا روز چهارشنبه بهتر فعالیت کنم، هرچند که در حال نوشتن یک کتاب  هستم و امیدوارم که با موفقیت به اتمام برسد.

چطوری اینقدر خوب با دانش‌آموز ارتباط برقرار می‌کنید؟

البته این لطف و محبت شما دوستان و عزیزان هست پیش‌تر هم عرض کردم، من در ارتباط با هر رفتار و سوال دانش‌آموز زمان می‌گذارم و به آن فکر می‌کنم. به این فکر می‌کنم که این دانش‌آموز چرا این رفتار را از خود نشان داد؟ چرا در درس هایش عملکرد خوبی ندارد؟. همینطور با اولیای وی صحبت می‌کنم و تمام تلاشم این است روزی موفقیت دانش‌آموزانم را ببینم. موفقیت دانش‌آموزان کلاس خودم و موفقیت دانش‌آموزان پیجم برای من مهم و بسیار لذت بخش است.

رمز موفقیتتون رو تو چی می‌دونید؟

اگر بخواهم در یک جمله بگویم بعد از هر سختی و هر مشکلی پرقدرت‌تر از قبل بلند شدم و ادامه دادم؛ درجا نزدم. هرچند مواقعی بوده که نا امید شدم، گریه کردم، اما هرگز نگفتم که فلان کار شدنی نیست بلکه همیشه می‌گویم من می‌توانم و باید بشود و عقیده من این است که بعد از هر شکست باید دوباره بلند شویم و هر شکست پلی است برای پیروزی.

در نهایت چه توصیه‌ای برای معلمان کم تجربه دارید؟ پیشنهاد  میدید چه مهارت‌هایی رو یاد بگیرند؟

در نهایت توصیه من به همکاران عزیزم خصوصا همکاران کم تجربه ام این است که، در حرفه معلمی نباید فقط در زمینه علمی و دانشی خودشان را تقویت کنند؛ بلکه در زمینه پرورشی، نحوه رفتار با دانش‌آموزان، اولیا و مدیریت کلاسی نیز مطالعه داشته باشند که بتوانند با دانش‌آموز یک ارتباط منطقی و در عین حال دوستانه داشته باشند.

به امید موفقیت تمام کودکان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید