فراسوی کاردستی

هانیه اعتمادی

ساخت کاردستی، صرفا یک حرکت ساده برای ساختن یک شی نیست. عملی بسیار آموزشی و سازنده است.

تصویر مطلب

این روزها با تغییر شرایط زندگی و ارزش‌ها، بسیاری از مولفه‌ها در زندگی اشخاص تغییر کرده است. یکی از مهمترین این تغییرات، دگرگونی نحوه بازی کردن کودکان و سبک آن است. با این وجود برخی از بازی‌ها و  بعضی از کارها وجود دارند که همواره موجب پیشرفت کودکان و توسعه مهارت‌های آنها می‌شوند. یکی از مهمترین کارها درست کردن انواع کاردستی توسط کودکان است.

کودکان می‌توانند با آموزش مهارت کاردستی، موجب خلاق شدن تفکر خود شوند. هم چنین یادگیری این مهارت موجب هماهنگی و همکاری مابین ذهن، چشم و دست کودک می‌شود. بنابراین کودکان با یادگیری مهارت کاردستی، می‌توانند مهارت‌های دیگری از جمله اعتماد به نفس و نقاشی را یاد بگیرند. حتی با انجام یک کاردستی  انعطاف پذیری بیشتری در کودک شکل می‌گیرد. بدین معنا که کودک با یادگیری مهارت کاردستی، می‌تواند راه های بی‌شماری را در حل کردن مشکلات پیدا کند؛ در واقع کاردستی به کودک این امکان را می‌دهد تا در شرایط بحرانی بتواند به خوبی فکر کند و راه حل مشکل را پیدا کند. همچنین کودک می‌تواند با استفاده از مهارت کاردستی، راهی برای ابراز عقاید و احساسات خود پیدا کند. بنابراین یکی از راه‌های موثر در ابراز احساسات و علایق کودک، استفاده از کاردستی و هنر است.

این نکته را درنظر بگیریم که باید در انجام کاردستی کلیه‌ی حواس کودک تحریک و به کار گرفته شود، بخصوص حواس (لامسه، بینائی و شنوائی ). برای مثال اگر ماده‌ای که برای ساخت کاردستی انتخاب می‌شود کاغذ است، ابتدا لازم است کودک آن را لمس کند، به رنگ و شکل آن توجه کند، حتی می‌تواند کاغذ را به حرکت درآورد و به صدای آن گوش دهد. استفاده‌‌ی درست از ابزار باعث ایجاد دقت و تمرکز و هماهنگی بین اندام‌های مختلف بدن می‌شود. کودکان ابتدا باید ابزار کار را بشناسند و طریقه‌ی استفاده‌ی درست از وسایل مورد نیاز مانند قیچی‌، چسب و… را یاد بگیرد؛ تا ماهیچه‌های انگشتان آن‌ها به کار افتاده و تقویت شود.

با مطالبی که گفته شد، متوجه شدید که یادگیری ساخت کاردستی، تا چه میزان بر شکوفایی قدرت خلاقیت و انعطاف پذیری کودک موثر است. بنابراین می‌توانید با تهیه وسایل ساده و رنگی امکان ساخت کاردستی را برای کودک خود فراهم کنید. سعی کنید در زمان ساخت کاردستی با کودکان خود همراه شده و آن‌ها را تشویق کنید. ساخت کاردستی در شکوفایی و رشد خلاقیت کودک بسیار مناسب بوده و تاثیرات آن نیز بر روی ذهن کودک قابل توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید